Amerikában nagy hagyománya van a karácsony előtt megrendezett, úgynevezett „Fehér elefánt” ajándékcsere partiknak. Hasznos kezdeményezés, mely amellett hogy összehozza az embereket, egy teljesen haszontalan cucctól is megszabadít.
A „Fehér elefánt” elnevezés egy olyan holmira utal, melynek a fenntartási költsége meghaladja a hasznosságát. Értékes, de akinek nem kell, annak értéktelen, haszontalan.
Kinek ne lennének elfekvő holmijai, egy régebben félresikerült ajándék, vagy egy nagy ötletnek tűnő, de soha nem használt cucc képében. Biztos te is találnál ilyet, ha erről lenne szó.
Hogyan is zajlik egy ilyen parti?
Mint minden partira, erre is illik meghívót készíteni. Valami ilyesmi megteszi:
Mivel tulajdonképpen ez egy társasjáték, vannak szabályok:
A játék, és a parti lényege, hogy minden egyes meghívott egy előre gondosan becsomagolt ajándékkal érkezik, melyet a házigazda egy központi helyre gyűjt. Az ajándéknak egy elfekvő, számodra haszontalan cuccnak kell lennie.
Az ajándék értéke a legtöbbször maximált, általában 25 dollár.
Ha mindenki megérkezett, és összegyűltek a csomagok, kezdődhet a móka.
A résztvevők neve bekerül egy tálba (kalapba), melyből a házigazda sorban kihúzza a neveket. Ez lesz játék sorrendje.
A sorrendben első választ egy ajándékot, melyet ki is kell bontania. A következő dönthet úgy, hogy új ajándékot nyit, vagy ellopja valamelyik már kinyitott ajándékot.
Egy ajándék maximum összesen kétszer lopható el, ezután „döglötté” válik, tehát azé lesz, aki legutoljára megszerezte.
Ennek megfelelően megy tovább a kör, akinek az ajándékját ellopták újat nyithat, vagy megszerezhet egy már kibontottat.
A játék addig tart, ameddig minden ajándék gazdára nem talál.
Ez csak egy lehetséges szabály, sokféleképpen játszható. Van ahol felcímkézik a csomagokat, hogy a férfiaknak és nőknek való ajándékok elkülönüljenek. Az is gyakori, hogy a játék végéig nem bontható ki a csomag, a résztvevők a csomag nagyságából, alakjából következtetnek a benne lévő holmira. Aztán általában van nagy meglepetés, és nevetés 🙂
A lényeg a móka, a kacagás, és az, hogy a számodra haszontalan holmi helyett egy sokkal hasznosabbal térj haza.
Nagy kár, hogy nálunk Magyarországon nem dívik ez a szokás, lenne kedvem egy efféle mókához. És te? Neked hogy tetszik az ötlet?
Be the first to comment