Ha vásároltál már Kínából valami igazán olcsó holmit, benned is biztosan felmerült a kérdés: hogyan érheti meg egy 200 forintos cuccot még ingyen házhoz is szállítani? Utánajártam a kérdésnek, íme a valóság:
Ingyenes postázás? A csudát. A szállítási díj bele van építve a termék eladási árába. Általában. De mi a helyzet az ilyen ajánlatokkal?
Már a termék ára is némi megrökönyödést kelt, hát még az ingyenes szállítás. Az eladónak is megéri, különben nem dolgozna, és postai szállítás sem ingyenes ez egészen biztos. Akkor mégis hogyan?
Elsőként derítsük ki, mennyi lehet ennek a nyakláncnak a nagykereskedelmi ára, mondjuk egy kínai nyelvű, csak Kínában árusító portálon.
Egy átlagos nyaklánc a Taobao oldalon ennyibe kerül: 0,08 USD.
A termékek nagy részének ára olcsóbb, mint gondolnád.
Na jó, olcsó, rendben. De ki fogja világszerte elszállítani, és mennyiért? A kínai és hongkongi posta fillérekért.
A Kínai Állami Postairoda állami tulajdonban van, így nem profitorientált szervezet. Az online nagy piactereken és az online shopokból is kétségtelenül azok az eladók vannak nyert helyzetben, akik ingyenesen szállítanak. Sok nemzetközi vevő csak kizárólag ingyenes szállítású terméket választ. Mivel a postai szolgáltatásokat a kormány irányítja, így a jól menő gazdaság fenntartása érdekében akár még veszteségek elszenvedésére is hajlandó.
A munkaerő olcsó, az elosztó központ automatizált.
A kulcs mégis a tömeges postázásban rejlik. Egy normál levél, csomag sima légipostával néhány nap alatt simán Európába érne. Hogy van az, hogy egy ilyen ingyenes szállítású termékre mégis 3-6 hetet kell várni? A csomagot felveszik aztán gyűjtik, mindaddig míg eléri a célországba vagy az európai elosztó központba küldendő minimális mennyiséget. Ekkor egyszerre szállítják ki, mindig, mindenhol állomásozik egy kicsit a társaira várva, és szép lassan komótosan érkezik meg a célországba, ahol vagy vámeljárás alá vonják, vagy nem.
Apropó vámeljárás. Ha ilyen gondod lenne, segítek. Minden lényeges tudnivalót megtalálsz egy korábbi posztomban itt:
Felmerült az a kérdés, hogy vajon a mi hazai postánk kap-e bármilyen összeget azért, amiért a csomagot kiszállítja. A helyzet az, hogy nem kap. Nemzetközi postai törvények kölcsönösségi elvének alapján ők is kiszállítják ingyenesen az innen oda irányuló forgalmat, így fordítva is így van.
Ha érdekesnek találtad, nézz szét nálam. A legnépszerűbb, legmegbízhatóbb webshopok listáján túl rengeteg érdekesség vár. Ha a továbbiak is érkekelnek ajánlom figyelmedbe Facebook oldalamat, de blogkövető hírlevelemre is feliratkozhatsz, garantáltan nem maradsz le semmiről.
Források:
Be the first to comment