Kevesen tudják, hogy létezik egy olyan sziget (ma már félsziget) Budapesten, ahol a természet az úr.
A sziget Budapest XXII. kerületében található, az élő Duna, és a Hárosi-öbölnek hívott Duna holtág által határolt területen. Szigorúan védett terület, ami azt jelenti, hogy csak a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatósága külön engedélyével látogatható.
Különlegessége a többféle vadszőlő, és kúszó faj jelenléte, melyek a hatalmas nyírfákra felkapaszkodnak, így hozva létre hatalmas egybefüggő sátrakat, leomló szőlő függönyöket, áthatolhatatlan növényfalakat. A függönyök alkotta emeletes élőhelyek gazdag ízeltlábú faunának adnak otthont. Ezen élőhelyekről két – eddig hazánkban nem ismert – rovarfaj (ugróvillás) egyedeit találták meg a zoológusok.
Az ártéri erdő, melyet a Duna áradása többször elborít vízzel, több fokozottan védett (fekete gólya, nagy kócsag, kerecsen, barna kánya) és száznál is több védett madárnak biztosít zavartalan fészkelő- és vonuló helyet.
Kattints a képre, hogy lásd a rejtőzködés nagymestereit!
A szigetre belépni ugyan szigorúan tilos, de a vízfelület szabadon használható, mely Baross Gábor horgászegyesület kezelésében van. Az öböl kedvelt a horgászok körében.
Csónakkal, és a túlparton sétálva megfigyelhetjük az itt élő madarakat, állatokat.
Nyáron az öböl végén, óriási teknős sokadalom található. Mocsári teknősök, és a hatalmasra megnőtt, megunt házi kedvencek (ékszerteknősök) találhatóak itt, a napon sütkérezve.
Pár éve megjelentek az eurázsiai (európai) hódok. Nagyon sok példánnyal találkoztunk már sötétedés után a vízen, de sajnos lencsevégre még egyet sem sikerült kapni. Nagyon óvatos állatok. Éjszaka fúrják a hatalmas lyukakat a sziget oldalába, melyet mi is láthatunk akár csónakból, akár a túlparton sétálva.
Láttunk már itt rókát, őzet, borzot.
Aki kíváncsi a területre, a túlparton sétálva biztosan fog madarakat látni. Pár éve a Háros-szigethez hasonló környezetű Hunyadi-szigeten létrehoztak egy tanösvényt, mely a Honvéd Horgászegyesületnél történő előzetes bejelentkezés alapján korlátozottan látogatható. Itt egész közelről megfigyelhetjük a területre jellemző növényeket.
Ha valaki ide készül gondoljon a vadkacsákra. Nagyon szelídek, hozzászoktak az emberi közelséghez, és ahhoz hogy mindig kapnak ezt, azt.
Látogassatok el ide, a távcsövet ne hagyjátok otthon!
Be the first to comment